Forum www.logopedyczna.fora.pl Strona Główna www.logopedyczna.fora.pl
Forum Logopedyczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak cię słyszą, tak cię piszą

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.logopedyczna.fora.pl Strona Główna -> Jestem osobą dorosłą, źle mówię
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
portalmaturzysty
nowy



Dołączył: 09 Lis 2012
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Pią 14:08, 09 Lis 2012    Temat postu: Jak cię słyszą, tak cię piszą


Wydaje nam się, że ćwiczenie emisji głosu czy korzystanie z porad logopedy dotyczy tylko nauczycieli czy aktorów. Jednak niezależnie od wykonywanego zawodu niepoprawna mowa może wpłynąć na to, jak odbierają nas inni, a także spowodować poważne problemy z głosem.


Często lekceważymy fakt, jak ogromny wpływ na nasz wizerunek ma nie tylko to, co mówimy, ale też jak. Dlatego jeśli chcemy prezentować się w oczach innych osób w określony sposób, powinniśmy pracować także nad głosem.

Głośno o głosie

1…2…3…4…5...6...7... – około tylu sekund mamy, by zrobić na kimś pierwsze wrażenie. To, jak będzie nas później postrzegała druga osoba nie zależy jednak tylko od tego, jak w danym momencie będziemy wyglądać. Najistotniejsze nie będzie też to, co w tym czasie powiemy. Ważne będzie natomiast, jak będziemy mówić. Zgodnie z wynikami badań ton i barwa głosu, jego wysokość i natężenie, a także tempo mówienia aż w 38 proc. wpływają na to, jak oceniają nas inni. To właśnie dlatego osoby o silnie brzmiącym, mocnym głosie budzą nasz respekt i kojarzą się z profesjonalistami, natomiast ludzi mówiących cicho i piskliwie uważamy za niezdecydowanych i niepewnych siebie.

– Każdy człowiek ma inne predyspozycje głosowe wynikające z uwarunkowań genetycznych. Dodatkowo na nasz głos wpływają emocje, ewentualne dysfunkcje ustno-twarzowe oraz to, czy stosujemy się do zasad jego emisji – wyjaśnia dr Justyna Leszka, Dziekan Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu. To jednak nie oznacza, że nad głosem nie można pracować. Wręcz przeciwnie. – Jeśli będziemy regularnie wykonywać odpowiednie ćwiczenia, mamy szansę sprawić, że nasz głos będzie eufoniczny, czyli czysty, dźwięczny, odpowiednio natężony i poprawny pod względem dykcji. Nawet po wielu godzinach mówienia nie będzie się zmieniał – mówi dr Justyna Leszka z WSEIiI.
Głos jak dzwon

Na barwę głosu wpływamy także sami, w zależności od tego, jak dbamy o nasze struny głosowe. Jeśli chcemy, by nasz głos był w formie jak najdłużej, musimy pamiętać o tym, żeby na co dzień się o niego troszczyć. Istotne jest przede wszystkim nawilżanie błony śluzowej gardła. Najlepiej pić dużo niegazowanej wody mineralnej, ponieważ kawa i herbata wysuszają śluzówkę, a kwaśne soki i napoje gazowane ją podrażniają. Warto też zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy – im więcej mówimy, tym powinna być ona wyższa. Zwłaszcza jesienią i zimą powietrze przesuszają działające kaloryfery. By temu przeciwdziałać można zainwestować w nawilżacz lub rozwiesić na grzejnikach mokre ręczniki. Lepiej też unikać wdychania dymu papierosowego, a także nie wysilać nadmiernie głosu na przykład próbując przekrzyczeć głośną muzykę. Zbytnie nadwyrężanie strun głosowych spowodowane jest też często niewłaściwym oddychaniem zaburzającym pracę przepony. Szybkie tempo życia i stres sprawiają, że zwykle oddychamy za płytko, zamiast nabierać powietrza głęboko do płuc.
Niewłaściwa emisja może doprowadzić do poważnych problemów z głosem, a nawet jego utraty na pewien czas. Warto więc zapoznać się z zasadami prawidłowego używania naszego narządu mowy. Okazją ku temu będzie Konferencja „Głos w sprawie głosu”, która odbędzie się 17 listopada w Poznaniu. – Uczestnicy Konferencji dowiedzą się, w jaki sposób dbać o głos, by służył im przez wiele lat. Dowiedzą się, jak mogą na niego wpływać emocje i czynniki osobowościowe. Będą też mieli możliwość zapoznania się z metodami profilaktyki oraz technikami emisji i relaksacji w terapii głosu, a także wezmą udział w specjalnie przygotowanych warsztatach pracy z głosem – mówi dr Justyna Leszka z WSEIiI, będącej organizatorem wydarzenia.

Głos jest narzędziem, które wykorzystujemy na co dzień, zarówno w pracy, jak i kontaktach pozazawodowych. Warto więc dbać o struny głosowe i uczyć się technik właściwej emisji głosu. Dzięki temu wszyscy będą nas słuchać z przyjemnością, a głos stanie się naszą wizytówką.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ipa_lipa
nowy



Dołączył: 16 Maj 2014
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Łódź
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 12:12, 21 Maj 2014    Temat postu:

Koncepcja oczywiście słuszna. Bardzo istotne jest to czy mówimy płynnie poprawie językowo, ale jednak nie przypisywałbym aż tak wielkiej roli barwie głosu. Nie ma się na nią wielkiego wpływu. Taką się ma i owszem można nad tym pracować, ale podkreślam zdecydowanie ważniejsze jest to co mówi niż to jaką barwę się ma!

Pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
joottek@wp.pl
nowy



Dołączył: 12 Sty 2015
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 8:59, 12 Sty 2015    Temat postu:

Trzeba przyznać, że ludzka mowa ma ogromne możliwości!

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
joottek@wp.pl
nowy



Dołączył: 12 Sty 2015
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 9:01, 12 Sty 2015    Temat postu:

Bardzo praktyczna jest ta myśl o wpływie wypijanych napojów na struny głosowe.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.logopedyczna.fora.pl Strona Główna -> Jestem osobą dorosłą, źle mówię Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin